Poradnik VAT nr 1 (601) z dnia 10.01.2024
Termin złożenia wniosku o zwrot kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej
Prowadzę działalność gospodarczą i korzystam ze zwolnienia przedmiotowego z VAT (świadczę usługi stomatologiczne). We wrześniu 2023 r. rozpocząłem ewidencjonowanie sprzedaży przy użyciu kasy on-line. Aby ubiegać się o zwrot ulgi na jej zakup muszę złożyć stosowny wniosek, do którego należy dołączyć fakturę zakupu tej kasy. Czy jest jakiś graniczny termin na złożenie tego wniosku?
Podatnicy mogą uzyskać zwrot kwoty wydanej na zakup kas w wysokości 90% ceny zakupu (bez podatku), jednakże nie więcej niż 700 zł. Ulga na zakup kas dotyczy wyłącznie kas on-line i mogą z niej skorzystać podatnicy, o których mowa w art. 111 ust. 4 ustawy o VAT.
Zatem ulga na zakup kasy rejestrującej w wysokości 90% ceny zakupu netto, nie więcej jednak niż 700 zł przysługuje zarówno czynnym podatnikom VAT, jak i podatnikom zwolnionym z VAT.
Natomiast zasady odliczania lub zwrotu ulgi na zakup kas zostały uregulowane w rozporządzeniu w sprawie odliczania. Z przepisów tam zawartych wynika, że aby podmiot mógł skorzystać z możliwości odliczenia kwoty wydanej na zakup kasy on-line lub jej zwrotu, musi spełnić następujące warunki:
- rozpocząć prowadzenie ewidencji sprzedaży, przy użyciu zakupionych kas on-line, których nabycie nastąpiło w okresie obowiązywania potwierdzenia wydanego przez Prezesa Głównego Urzędu Miar, o którym mowa w art. 111 ust. 6b ustawy,
- posiadać fakturę na zakup kasy on-line oraz dowód zapłaty całej należności za tę kasę.
Odliczenie przysługującej ulgi na zakup kasy fiskalnej przez czynnego podatnika VAT może być dokonane w deklaracji podatkowej dla celów VAT za okres rozliczeniowy, w którym rozpoczęto prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej, lub za okresy następujące po tym okresie rozliczeniowym (§ 3 ust. 1 rozporządzenia w sprawie odliczania).
Natomiast sposób rozliczenia ulgi przez podatników zwolnionych podmiotowo lub przedmiotowo z VAT reguluje art. 111 ust. 5 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku podatników, którzy wykonują wyłącznie czynności zwolnione od podatku lub są podatnikami, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, urząd skarbowy dokonuje zwrotu kwoty określonej w art. 111 ust. 4 na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, w terminie do 25. dnia od dnia złożenia wniosku przez podatnika.
W § 4 rozporządzenia w sprawie odliczeń określono z kolei termin złożenia ww. wniosku oraz wymieniono dane, jakie powinien on zawierać aby ubiegać się o zwrot ulgi. Stosownie do § 4 ust. 1 rozporządzenia wniosek taki może zostać złożony w miesiącu następującym po miesiącu, w którym rozpoczęto prowadzenie ewidencji sprzedaży.
Wniosek taki powinien zawierać:
- imię i nazwisko lub nazwę podatnika, jego dane adresowe oraz numer identyfikacji podatkowej, a w przypadku podatników świadczących usługi przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami - dodatkowo informację o numerze licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką oraz numerze rejestracyjnym i bocznym taksówki, w której zainstalowano kasę rejestrującą;
- numer rachunku, na który należy dokonać zwrotu.
Ponadto, do wniosku należy dołączyć:
- kopię faktury potwierdzającej zakup kasy rejestrującej wraz z kopią dowodu zapłaty całej należności za jej zakup;
- kopię raportu fiskalnego miesięcznego wystawionego przez kasę rejestrującą potwierdzającego prowadzenie ewidencji sprzedaży;
- w przypadku podatników świadczących usługi przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami - kopię świadectwa przeprowadzonej legalizacji ponownej taksometru współpracującego z kasą o zastosowaniu specjalnym służącą do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu tych usług, w tym również zintegrowanego w jednej obudowie z kasą.
Jeżeli w opisywanej sytuacji podatnik spełnił wszystkie warunki, o których mowa w rozporządzeniu w sprawie odliczania, to może wnioskować o zwrot kwoty wydanej na zakup kasy on-line w terminie późniejszym (po rozpoczęciu ewidencjonowania sprzedaży przy jej użyciu). Podkreślić należy, że przepisy omawianego rozporządzenia określają jedynie najwcześniejszy moment, w którym rozliczenie ulgi - na wniosek podatnika - jest możliwe. Nie zawierają natomiast granicznej daty na jego dokonanie.
Takie też stanowisko zaprezentowano w serwisie informacyjno-usługowym dla przedsiębiorcy www.biznes.gov.pl w informacji pt.: "Zwrot kosztów na zakup kasy fiskalnej on-line", w którym czytamy w tym zakresie: "(...) Wniosek możesz złożyć najwcześniej w miesiącu następującym po miesiącu, w którym zacząłeś używać kasy on-line. Prawo do zwrotu nie wygasa - możesz to zrobić w dowolnym momencie (podkreślenie redakcji) (...)".
Reasumując
Zwrot kwoty wydanej na zakup kasy on-line przez podatnika zwolnionego z VAT następuje na podstawie złożonego przez niego wniosku do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Wniosek taki można złożyć najwcześniej w miesiącu następującym po miesiącu, w którym rozpoczęto używanie kasy on-line. Przepisy w sprawie kas nie zawierają granicznej daty jego złożenia. |
www.KasaFiskalna.pl - Ulga na zakup kas:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Kasy fiskalne
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|