Poradnik VAT nr 21 (405) z dnia 10.11.2015
Ile kas fiskalnych przy działalności handlowej i usługowej?
Prowadzę sklep, w którym sprzedaż ewidencjonuję w kasie fiskalnej. Część sklepu zamierzam wydzielić i rozszerzyć działalność o sprzedaż m.in. hot-dogów. Czy w tej sytuacji obrót mogę ewidencjonować na jednej kasie, czy też powinienem kupić dodatkową kasę? [pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl 962204]
Komentarz 1
Jeżeli gotówka od klientów będzie przyjmowana w sklepie i technicznie w momencie sprzedaży można nabić to na kasę już posiadaną, to nie ma potrzeby instalowania drugiej kasy.
Komentarz redakcji |
W myśl § 13 ust. 1 w sprawie kas rejestrujących rozpoczęcie prowadzenia ewidencji przy użyciu kasy przez podatnika poprzedzone jest złożeniem zawiadomienia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, o liczbie kas i miejscu (adresie) ich używania, według wzoru określonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
O liczbie kas niezbędnych do prawidłowego prowadzenia ewidencji decyduje sam podatnik.
Ponadto podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydawać wydrukowany dokument nabywcy.
Wzór zawiadomienia o liczbie kas i miejscu użytkowania dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl |
Paragon fiskalny zawierać powinien m.in.:
- imię i nazwisko lub nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży, a dla sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych – adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika,
- NIP podatnika,
- nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację.
Paragon fiskalny musi być czytelny i umożliwić nabywcy sprawdzenie prawidłowości dokonanej transakcji. Paragon fiskalny może zawierać w miejscu określonym dla nazwy, o której mowa, również opis towaru lub usługi stanowiący rozwinięcie tej nazwy.
W omawianej sytuacji w miejscu użytkowania dotychczasowej kasy fiskalnej podatnik zamierza rozszerzyć działalność o sprzedaż m.in. hot-dogów. Skoro sprzedaż towarów odbywać się będzie w jednym miejscu (pod tym samym adresem), to podatnik nie ma obowiązku instalowania nowej kasy. Istotne jest jedynie to aby podatnik był w stanie zapewnić każdemu nabywcy prawo do otrzymania dowodu nabycia towarów (paragonu) z uwidocznioną kwotą podatku. Jednak w przypadku rozpoczęcia sprzedaży nowych towarów podatnik musi dokonać stosownych zmian w kasie fiskalnej.
www.KasaFiskalna.pl - Instalacja i użytkowanie kas:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Kasy fiskalne
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|