Gazeta Podatkowa nr 103 (1248) z dnia 24.12.2015
Możliwość przyjęcia zwrotu towaru bez okazania paragonu
Klient dokonał u mnie zakupu towaru. Teraz chce ten towar zwrócić, nie ma jednak paragonu. Czy przyjęcie tego zwrotu i dokonanie klientowi przelewu pieniędzy wystarczy do korygowania sprzedaży, czy też niezbędny jest oryginał paragonu? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 969317)
Co do zasady, sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych powinna być ewidencjonowana w kasie rejestrującej. Podatnicy, którzy w prowadzonej działalności użytkują kasę, mają obowiązek dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydawać wydrukowany dokument nabywcy. Zobowiązuje do tego art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).
Zasady m.in. zwrotów towarów uregulowane są w § 3 ust. 4 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2013 r. poz. 363). Z przepisu tego wynika, że zwroty towarów oraz uznane reklamacje, które skutkują zwrotem całości lub części należności (zapłaty) z tytułu sprzedaży, ujmuje się w odrębnej ewidencji zawierającej m.in. dokument potwierdzający dokonanie sprzedaży.
Podstawowym dokumentem potwierdzającym dokonanie sprzedaży rejestrowanej w kasie fiskalnej jest paragon fiskalny.
Klient uczestnika forum, jak wynika z pytania, nie dysponuje paragonem fiskalnym. Okoliczność ta budzi wątpliwości co do możliwości zwrotu towaru, a w konsekwencji korekty sprzedaży.
Jak już wspomniano, dokumentem potwierdzającym dokonanie sprzedaży jest paragon fiskalny. Organy podatkowe prezentują stanowisko, że oryginał paragonu fiskalnego nie jest jedynym dokumentem przesądzającym o stanie faktycznym. Obok paragonu istnieją również inne dowody, które kupujący może wykorzystać przy zwrocie zakupionego towaru w przypadku zagubienia paragonu. Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi przedstawionym w interpretacji indywidualnej z dnia 2 grudnia 2014 r., nr IPTPP4/443-617/14-6/JM w przypadku braku paragonu dopuszczalne jest zastąpienie oryginału paragonu wydrukiem z terminala (w przypadku płatności bezgotówkowych). Podatnik ma także prawo wykorzystać dokumenty takie jak: dowód zapłaty kartą kredytową, dowód przelewu na konto sprzedawcy, wyciąg z rachunku bankowego, potwierdzenie zawarcia umowy sprzedaży przesłane za pomocą poczty e-mail.
Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (interpretacja indywidualna z dnia 12 stycznia 2015 r., nr ITPP1/443-1265/14/AJ) udowodnienie nabycia u sprzedawcy towaru zwracanego przez klienta na podstawie innych dokumentów niż oryginał paragonu fiskalnego, nie stoi w sprzeczności z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.
Reasumując, uczestnik forum może dokonać korekty sprzedaży pomimo braku paragonu.
www.KasaFiskalna.pl - Instalacja i użytkowanie kas:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Kasy fiskalne
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|