Poradnik VAT nr 2 (410) z dnia 20.01.2016
Sprzedaż e-papierosów a obowiązek stosowania kasy rejestrującej
Zamierzam otworzyć punkt, w którym będę sprzedawał papierosy elektroniczne. Czy w związku z tym będę musiał zainstalować kasę fiskalną przed pierwszą ich sprzedażą?
Zwolnienie z obowiązku stosowania kasy fiskalnej przysługuje podatnikowi jedynie w przypadkach określonych przez Ministra Finansów w rozporządzeniu w sprawie zwolnień.
Z możliwości korzystania z jakichkolwiek zwolnień wyłączona jest jednak sprzedaż towarów wymienionych w § 4 pkt 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień, czyli m.in.:
- sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten (PKWiU ex 26 i ex 27.90),
- sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego (PKWiU ex 26.70.1),
- wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, których dostawa nie może korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT,
- wyrobów tytoniowych (PKWiU 12.00), napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, bez względu na symbol PKWiU, z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów.
W świetle przepisów ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 298) e-papierosy (które podatnik zamierza sprzedawać w prowadzonej działalności gospodarczej) nie są wyrobami tytoniowymi, bowiem nie zawierają w sobie tytoniu, a nikotynę. Przez producentów nazywane są często elektronicznymi inhalatorami. Obecnie e-papierosy stanowią alternatywę dla papierosów tradycyjnych. Są to bowiem urządzenia elektroniczne w związku z czym do ich działania niezbędne jest źródło zasilania (akumulator, podłączenie do kontaktu, USB bądź gniazdka samochodowego). Swoim kształtem i wymiarem najczęściej przypominają zwykłego papierosa. Na rynku można spotkać również e-papierosy, w kształtach imitujących fajkę, cygaro czy długopis.
Reasumując
Sprzedaż papierosów elektronicznych nie wyłącza podatnika z prawa do korzystania ze zwolnienia z obowiązku stosowania kasy rejestrującej. |
W związku z tym, podatnik, który w prowadzonej działalności zamierza dokonywać ich sprzedaży, może skorzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość osiąganych obrotów.
Z przepisów rozporządzenia w sprawie zwolnień wynika, iż z obowiązku ewidencjonowania do końca grudnia 2016 r. zwolnieni są podatnicy rozpoczynający po dniu 31 grudnia 2014 r. sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (oraz rolników ryczałtowych), jeżeli przewidywany przez nich obrót z tego tytułu nie przekroczy w tym roku, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności, kwoty 20.000 zł (§ 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia).
Zwolnienie to nie ma jednak charakteru bezwarunkowego. Jeżeli bowiem w trakcie roku obroty ze sprzedaży dla osób prywatnych przekroczą kwotę 20.000 zł liczoną proporcjonalnie, zwolnienie straci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym obrót przekroczył ww. limit (§ 5 ust. 2 ww. rozporządzenia).
www.KasaFiskalna.pl - Instalacja i użytkowanie kas:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Kasy fiskalne
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|