Poradnik VAT nr 13 (469) z dnia 10.07.2018
Nazwa towaru lub usługi na paragonie potwierdzającym otrzymaną zaliczkę
Jak prawidłowo nazwać na paragonie fiskalnym wpłaconą zaliczkę na poczet przyszłej sprzedaży?
Stosownie do § 8 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kas, paragon fiskalny - oprócz wymienionych w § 8 ust. 1 elementów - musi być czytelny i umożliwiać nabywcy sprawdzenie prawidłowości dokonanej transakcji. W miejscu określonym dla nazwy, paragon fiskalny może zawierać również opis towaru lub usługi stanowiący rozwinięcie tej nazwy.
Zdaniem organów podatkowych, podatnik powinien zadbać o takie zaprogramowanie kasy rejestrującej, aby konsument otrzymał paragon z nazwami towarów lub usług, pozwalającymi na ich jednoznaczną identyfikację. Stwierdzają one, że nieprawidłowe jest uwidocznienie na paragonie fiskalnym nazwy towaru określającej grupę towarową, bez podziału na nazwy poszczególnych podgrup - gatunków towarów. Stosowanie przez podatników na paragonie ogólnych nazw towarów nie pozwala - w ich opinii - na jednoznaczne i precyzyjne zidentyfikowanie sprzedawanych towarów.
Przedstawiony sposób określania towarów i usług na paragonach fiskalnych potwierdzają również sądy administracyjne. Przykładowo Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 21 grudnia 2016 r., sygn. akt I FSK 647/15 rozpatrując sprawę podatnika prowadzącego sieć sklepów w zakresie sprzedaży m.in. artykułów chemicznych i przemysłowych uznał, że: "(...) nie wystarczy, że paragon będzie zawierał informację, że przedmiotem zakupu mogła być suszarka, lokówka lub prostownica. Na paragonie powinna znajdować się nazwa rzeczywiście kupionego towaru. Podanie nazwy, którą można przypisać do kilku urządzeń o takiej samej cenie i opodatkowanych według tej samej stawki podatku, nie pozwala stwierdzić, które z urządzeń zostało faktycznie kupione. (...)"
Ostatecznie stwierdził, że: "(...) prawodawca pozostawił podatnikom określenie nazw towarów na paragonach fiskalnych, jako że nazwy te muszą uwzględniać asortyment towarów danego sprzedawcy oraz specyfikę jego działalności. Sprzedawca dysponuje wiedzą specjalistyczną pozwalającą na ewentualne nadanie towarowi nazwy, która nie tylko towar ten zidentyfikuje, ale też uwzględni możliwości techniczne kasy rejestrującej i powiązanych z nią systemów. (...)"
Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że zamieszczenie na paragonie określenia np. "zaliczka na towary i usługi" nie spełnia wymogu dotyczącego możliwości jednoznacznej identyfikacji przedmiotu transakcji. Również wskazanie na paragonie tylko informacji o przekazanej kwocie (zaliczce) i przypisanie do niej wyłącznie stawki VAT, bez sformułowania, jakiego towaru czy usługi dotyczy - zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach zawartym w interpretacji indywidualnej z 12 września 2016 r., nr IBPP2/4512-539/16-1/WN - jest niewystarczające. W tym zakresie czytamy: "(...) Przedstawienie na paragonie wyłącznie informacji o przekazanej kwocie (zaliczce) przypisując do niej wyłącznie stawkę VAT, bez sformułowania jakiego towaru i usługi dotyczy nie jest wystarczające dla dokładnego określenia wymogu postawionego przez powołany przepis § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia, który wyraźnie wskazuje, iż paragon musi zawierać nazwę towaru lub usługi.
Tym samym, ujęcie na paragonie fiskalnym tylko sformułowania o treści «zaliczka w stawce 23%» lub «zaliczka w stawce 8%» bez podania jakiej usługi dotyczy, nie jest wystarczające dla dokładnego określenia wymogu postawionego przez powołane przepisy dotyczące stosowania nazw na paragonach fiskalnych. (...)"
Reasumując
Otrzymanie przed dokonaniem sprzedaży całości lub części należności (zaliczki) podlega ewidencjonowaniu w kasie rejestrującej z chwilą jej otrzymania. Pamiętać należy, aby na paragonie potwierdzającym otrzymaną zaliczkę widniała nazwa towaru lub usługi, na poczet sprzedaży których została ona pobrana. |
www.KasaFiskalna.pl - Instalacja i użytkowanie kas:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Kasy fiskalne
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|