Poradnik VAT nr 8 (488) z dnia 20.04.2019
Stopniowa wymiana dotychczasowych kas fiskalnych na kasy online
Wejście z początkiem maja 2019 r. w życie nowelizacji ustawy o VAT nie oznacza, że wszyscy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych będą musieli wymienić obecnie stosowane przez nich kasy na kasy online.
Obowiązkiem ich stosowania w pierwszej kolejności objęto podatników:
- świadczących usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów - od 1 stycznia 2020 r.,
- dokonujących sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych - od 1 stycznia 2020 r.,
- świadczących usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania - od 1 lipca 2020 r.,
- dokonujących sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych - od 1 lipca 2020 r.,
- świadczących usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawnicze oraz związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu - od 1 stycznia 2021 r.
Omawiana ustawa zmieniająca nie przewiduje obowiązku wymiany kas rejestrujących na kasy online, poza wyjątkami, o których mowa powyżej. Oznacza to, że ustawodawca dopuszcza stosowanie do prowadzenia ewidencji sprzedaży kasy rejestrujące dotychczas używane przez podatników tj.: kasy z kopią papierową oraz kasy z elektronicznym zapisem kopii. Przy czym ograniczono termin wydawania potwierdzeń o spełnieniu funkcji i warunków technicznych dla kas z elektronicznym zapisem kopii do dnia 31 grudnia 2022 r., a dla kas z kopią papierową do dnia 31 sierpnia 2019 r.
W dodanym rozdziale 1a w dziale XIII zawarto bowiem regulację, która w dalszym ciągu umożliwia prowadzenie ewidencji przy zastosowaniu dotychczasowych kas rejestrujących. Z przepisów tam zawartych wynika, iż kasy te muszą zapewniać prawidłowe zaewidencjonowanie podstawowych danych dotyczących dokonywanych sprzedaży oraz przechowywać te dane, a w przypadku kas z elektronicznym zapisem kopii dodatkowo zapewniać bezpieczne ich przesyłanie na zewnętrzne nośniki danych.
Ponadto, podatnicy, którzy zdecydują się na stosowanie do ewidencji sprzedaży kas z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii, nadal będą zobowiązani do zgłoszenia kasy do naczelnika urzędu skarbowego w celu otrzymania numeru ewidencyjnego, a także do drukowania kopii dokumentów emitowanych przez kasy z papierowym zapisem kopii.
Wskazano również, że kasy z papierowym zapisem kopii nie będą mogły mieć wymienianej pamięci fiskalnej po jej zapełnieniu. Regulacja ta pozwala na sukcesywną eliminację kas, które nie posiadają funkcji przesyłu danych z kas do Centralnego Repozytorium Kas ani nie posiadają elektronicznego zapisu kopii. Zatem, podatnicy użytkujący kasy z papierowym zapisem kopii, które z określonych powodów będą wymagały wymiany pamięci fiskalnej (np. zapełnienie pamięci, awaria itp.), nie będą mogli dokonać wymiany tej pamięci, a tym samym nie będą mogli dalej używać takiej kasy.
www.KasaFiskalna.pl - Instalacja i użytkowanie kas:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Kasy fiskalne
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|