Poradnik VAT nr 20 (332) z dnia 20.10.2012
Instalacja kasy fiskalnej w myjni samoobsługowej
Podatnik prowadzący myjnię samochodową przekroczył limit obrotów na rzecz osób fizycznych oraz rolników ryczałtowych objętych zwolnieniem z ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących, w związku z czym od 1 listopada 2012 r. powinien zainstalować kasę. Czy obowiązek stosowania kasy fiskalnej nadal będzie go obowiązywał, jeżeli zdecyduje się na montaż w myjni automatów wrzutowych?
Obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej dotyczy wyłącznie podatników dokonujących sprzedaży na rzecz podmiotów wymienionych w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Od tej zasady przewidziano wyjątki, które określone są w rozporządzeniu w sprawie zwolnień. Zwolnienia te mają zarówno charakter przedmiotowy, czyli dotyczą ściśle określonych czynności (wymienionych w załączniku do ww. rozporządzenia), jak i podmiotowy (ze względu na wysokość obrotów) i wtedy dotyczą całej działalności podatnika.
Jak wskazał Czytelnik w pytaniu, w związku z przekroczeniem limitu obrotów utracił on prawo do zwolnienia podmiotowego z ewidencjonowania obrotów przy użyciu kasy. W związku z tym musiałby zainstalować kasę fiskalną od 1 listopada 2012 r. Czytelnik ma wątpliwości, czy zamontowanie w myjni urządzeń samoobsługowych z automatami wrzutowymi pozwoliłoby mu na dalsze korzystanie ze zwolnienia z ewidencjonowania?
W przypadku świadczenia usług (bez względu na ich rodzaj), podatnicy mają możliwość skorzystania ze zwolnienia z ewidencjonowania obrotów w kasie rejestrującej. Czynności (usługi) zwolnione z tego obowiązku zostały wymienione w załączniku do powołanego rozporządzenia.
Na mocy § 2 i poz. 40 załącznika do ww. rozporządzenia, do dnia 31 grudnia 2012 r., zwolnieniu z ewidencjonowania podlega sprzedaż usług świadczonych przy użyciu urządzeń, w tym wydających bilety, obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność:
- w bilonie lub banknotach, lub
- innej formie (bezgotówkowej), jeżeli z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.
Prawodawca zastrzegł jednak, iż zwolnienie to nie dotyczy podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych usług przed 1 stycznia 2011 r.
Z pytania wynika, iż podatnik nie prowadził dotychczas ewidencjonowania usług myjni samoobsługowej z automatami wrzutowymi, w związku z czym, zdaniem redakcji, ma on prawo do skorzystania z wymienionego powyżej zwolnienia przedmiotowego z obowiązku stosowania kasy fiskalnej.
Reasumując |
Mimo, że Czytelnik utracił prawo do zwolnienia podmiotowego z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży w kasie rejestrującej (ze względu na przekroczenie określonego limitu obrotów), to jeżeli rozpocznie on świadczenie usług wyłącznie za pośrednictwem automatów wrzutowych, nie będzie musiał kupować kasy fiskalnej, gdyż sprzedaż taka do dnia 31 grudnia 2012 r. podlega zwolnieniu przedmiotowemu na podstawie § 2 w związku z poz. 40 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień.
Należy jednak mieć na uwadze, iż dokonanie nawet jednorazowej transakcji sprzedaży towarów lub usług na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej czy też rolnika ryczałtowego nieobjętej zwolnieniem przedmiotowym z obowiązku ewidencjonowania, spowoduje konieczność zarejestrowania jej w kasie fiskalnej.
www.KasaFiskalna.pl - Instalacja i użytkowanie kas:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Kasy fiskalne
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|