Poradnik VAT nr 12 (372) z dnia 20.06.2014
Moment rejestracji usługi w kasie fiskalnej
Spółka w ramach prowadzonej działalności świadczy m.in. usługę administrowania cmentarzem komunalnym. Kiedy powinna ująć w kasie rejestrującej wykonanie usługi pochówku, jeśli odbywa się on w wolną sobotę?
Ustawa o VAT nakłada obowiązek stosowania kas rejestrujących na podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz na rzecz rolników ryczałtowych. Jeśli więc podatnik świadczy usługi na rzecz podmiotów wymienionych powyżej, to ma obowiązek ewidencjonowania obrotów w kasie fiskalnej.
Przepisy w sprawie kas rejestrujących nie przewidują szczególnego sposobu postępowania w zakresie terminu ewidencjonowania sprzedaży w kasie.
Z przepisów ustawy o VAT, a w szczególności z jej art. 111 ust. 3a pkt 1 oraz § 6 ust. 1 pkt 3 i § 8 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia w sprawie kas wynika, że prowadząc ewidencję przy zastosowaniu kas podatnicy podatku VAT mają m.in. obowiązek:
- dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży, jak również wydawać wydrukowany dokument nabywcy, a paragon fiskalny musi zawierać między innymi datę oraz godzinę i minutę sprzedaży,
- sporządzać raport fiskalny dobowy po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym.
Obowiązek ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej dotyczy zatem czynności sprzedaży i jest nierozerwalnie związany z powstaniem obowiązku podatkowego, który w myśl podstawowej zasady określonej w art. 19a ust. 1 powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru lub wykonania usługi.
Uwaga
Ewidencjonowanie obrotu w kasie rejestrującej i jego rozliczanie w terminie innym niż moment powstania obowiązku podatkowego prowadziłoby do niezgodności prowadzonej ewidencji z rzeczywistym przebiegiem operacji gospodarczych.
W przypadku opisanym w pytaniu, wykonanie usługi następuje po zakończeniu ceremonii pochówku i pobraniu należności. W tym właśnie momencie obrót z tego tytułu powinien być zarejestrowany w kasie fiskalnej. Można by ewentualnie przyjąć, że zakończenie wykonywania usługi ma miejsce w siedzibie spółki, bo tam np. następuje jej rozliczenie, ale w takiej sytuacji klient musiałby być fizycznie obecny w siedzibie firmy.
Jednocześnie wskazać należy, że jeśli zarejestrowanie sprzedaży z opóźnieniem (np. w poniedziałek) dokonane zostanie w ciągu jednego miesiąca, fakt ten nie będzie miał wpływu na zobowiązanie podatkowe, ponieważ rozliczenie podatku należnego i tak dokonywane jest za cały miesiąc do 25. dnia następnego miesiąca.
Mimo tego, taki sposób postępowania może zostać zakwestionowany przez organ kontrolny. Dokonanie sprzedaży (świadczenia usług w danym dniu z pominięciem kasy) podlega bowiem karze grzywny, jako przestępstwo lub wykroczenie skarbowe na podstawie ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2013 r. poz. 186 ze zm.).
www.KasaFiskalna.pl - Instalacja i użytkowanie kas:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Kasy fiskalne
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|