Gazeta Podatkowa nr 62 (1103) z dnia 4.08.2014
Skutki niedotrzymania terminu instalacji kasy fiskalnej
Nie zainstalowałem kasy rejestrującej w obowiązującym terminie. Jakie skutki niesie za sobą to uchybienie?
Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są zobowiązani do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących (art. 111 ust. 1 ustawy o VAT).
W przypadku stwierdzenia, że podatnik narusza powyższy obowiązek, naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej ustala za okres do momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.
Przy czym w stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe, dodatkowego zobowiązania podatkowego nie ustala się. Wynika to z art. 111 ust. 2 ustawy o VAT.
Dodatkowe zobowiązanie podatkowe to nie jedyna konsekwencja niedopełnienia obowiązku instalacji kasy rejestrującej w obowiązującym terminie.
Podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.
Niesprostanie ustawowemu obowiązkowi terminowej instalacji kasy uniemożliwia skorzystanie z tej ulgi bezpowrotnie.
W omawianej sytuacji Czytelnik powinien liczyć się także z nałożeniem kary określonej w przepisach Kodeksu karnego skarbowego (Dz. U. z 2013 r. poz. 186 ze zm.). W myśl art. 60 § 1 w związku z art. 53 § 21 pkt 5 Kodeksu karnego skarbowego, kto wbrew obowiązkowi nie prowadzi księgi, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych.
Przez księgi z kolei należy rozumieć m.in. urządzenia ewidencyjne, do których prowadzenia zobowiązuje ustawa, a w szczególności zapisy kasy rejestrującej.
Trzeba wskazać, że odpowiedzialności karnoskarbowej można uniknąć. Sposobem na to jest tzw. czynny żal. Jak bowiem wynika z art. 16 § 1 K.k.s., nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.
Inaczej rzecz ujmując, dana osoba musi złożyć pismo w tej sprawie do naczelnika urzędu skarbowego oraz dopełnić obowiązków związanych ze zgłoszeniem i rejestracją kasy fiskalnej.
www.KasaFiskalna.pl - Instalacja i użytkowanie kas:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Kasy fiskalne
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|