Gazeta Podatkowa nr 5 (1150) z dnia 15.01.2015
Od marca 2015 r. kasa fiskalna w biurze rachunkowym
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług rachunkowo-księgowych. Nie jestem doradcą podatkowym. Czy jeżeli swoje usługi będę świadczył dla osób fizycznych nieprowadzących działalności, będę miał obowiązek instalacji kasy rejestrującej od 1 marca 2015 r.?
Sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, co do zasady, powinna być ewidencjonowana w kasie rejestrującej. Wynika to z art. 111 ustawy o VAT (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.). Niektóre jednak czynności zostały wyłączone z tego obowiązku na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2014 r. poz. 1544), które obowiązywać będzie w latach 2015 - 2016. Przy czym w rozporządzeniu tym zawarto wykaz usług, które obowiązkowo muszą być ewidencjonowane w kasie rejestrującej. Określone są one w § 4 tego rozporządzenia. W katalogu tych czynności wymienia się m.in. usługi doradztwa podatkowego.
Zakres doradztwa podatkowego uregulowany jest w ustawie o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 2011 r. nr 41, poz. 213 ze zm.). Zgodnie z art. 2 ust. 1 tej ustawy czynności doradztwa podatkowego obejmują:
1) udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom, na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami,
2) prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie,
3) sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie,
4) reprezentowanie podatników, płatników i inkasentów w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych w sprawach wymienionych w pkt 1.
Czynności, o których mowa powyżej w pkt 2 i 3, może wykonywać każda zainteresowana osoba. Natomiast zawodowe wykonywanie czynności wymienionych w pkt 1 i 4 zastrzeżone jest wyłącznie dla podmiotów uprawnionych, w rozumieniu ustawy.
Podmiotami uprawnionymi do zawodowego wykonywania czynności, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1, są:
1) osoby fizyczne wpisane na listę doradców podatkowych,
2) adwokaci i radcowie prawni,
3) biegli rewidenci.
Podmiotami uprawnionymi do zawodowego wykonywania czynności, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 4, są:
1) osoby fizyczne wpisane na listę doradców podatkowych,
2) adwokaci i radcowie prawni.
Natomiast jak wynika z art. 76a ust. 1 ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.) usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych jest działalnością gospodarczą, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, polegającą na świadczeniu usług w zakresie czynności, o których mowa w art. 4 ust. 3 pkt 2-6, tj.:
- prowadzenia, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych, ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym,
- okresowego ustalania lub sprawdzania drogą inwentaryzacji rzeczywistego stanu aktywów i pasywów,
- wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego,
- sporządzania sprawozdań finansowych,
- gromadzenia i przechowywania dowodów księgowych oraz pozostałej dokumentacji przewidzianej ustawą.
Stosownie zaś z do art. 76a ust. 3 ustawy o rachunkowości, czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych może wykonywać osoba, która:
- ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz
- nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za przestępstwa określone w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości.
Są to jedyne warunki, jakie musi spełniać osoba usługowo prowadząca księgi rachunkowe. Nie musi się ona obecnie legitymować szczególnymi uprawnieniami ani posiadać określonego wykształcenia czy praktyki.
Biorąc to pod uwagę należy uznać, że nawet jednokrotne wypełnienie deklaracji (zeznania rocznego) przez np. biuro rachunkowe w 2015 r. na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej spowoduje obowiązek instalacji kasy. Zgodnie z § 9 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień, w przypadku podatników korzystających ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, którzy po dniu 31 grudnia 2014 r. będą kontynuować świadczenie usług, o których mowa w § 4 pkt 2 lit. c)-j) (chodzi tu m.in. o usługi doradztwa podatkowego), świadczenie tych usług zwolnione jest z obowiązku ewidencjonowania do 28 lutego 2015 r. Zwolnienie to traci moc z dniem 1 marca 2015 r.
www.KasaFiskalna.pl - Instalacja i użytkowanie kas:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Kasy fiskalne
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|