Gazeta Podatkowa nr 44 (1189) z dnia 1.06.2015
Jedna kasa rejestrująca dla dwóch różnych punktów sprzedaży
Możliwe jest ewidencjonowanie sprzedaży prowadzonej przez podatnika w dwóch lub większej ilości miejsc przy użyciu tylko jednej kasy rejestrującej pod warunkiem, że podatnik będzie na niej ewidencjonował każdą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, a na drukowanym przez kasę paragonie fiskalnym umieszczony będzie adres wszystkich punktów, w których świadczy usługę.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Z wnioskiem o wydanie interpretacji zwrócił się adwokat prowadzący indywidualnie kancelarię adwokacką. Głównym miejscem wykonywania tej działalność jest lokal położony w jednym mieście, dodatkowo działalność prowadzona jest także w filii znajdującej się w innym mieście. Adwokat przyjmuje klientów w różnych dniach i godzinach. W siedzibie klienci przyjmowani są od poniedziałku do środy oraz w piątek, natomiast w filii w czwartek. Wnioskodawca nadmienił, że w momencie przyjmowania klienta w jednym lokalu nie jest w stanie przyjąć klienta w drugim miejscu. Nie zatrudnia on bowiem żadnej osoby.
Problem wnioskodawcy sprowadza się do rozstrzygnięcia wątpliwości, czy w przedstawionych okolicznościach jest on zobowiązany do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu jednej, przenośnej kasy rejestrującej, czy też dwóch kas rejestrujących, po jednej dla każdego z lokali, gdzie prowadzi działalność gospodarczą. W jego ocenie wystarczające jest prowadzenie ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu jednej kasy rejestrującej, którą po zakończeniu przyjmowania klientów w jednym miejscu będzie przenosił do drugiego miejsca wykonywania działalności gospodarczej.
ZDANIEM IZBY SKARBOWEJ:
Organ podatkowy, uznając stanowisko przedstawione we wniosku o interpretację za prawidłowe, przypomniał, kto jest obowiązany do rejestrowania obrotu przy zastosowaniu kas fiskalnych i jakie wiążą się z tym obowiązki.
Do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących obowiązani są podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Wynika to z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT.
Podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydawać wydrukowany dokument nabywcy.
Ponadto organ podkreślił, że kasa rejestrująca służąca do prowadzenia ewidencji, o której mowa, musi zapewniać prawidłowe zaewidencjonowanie podstawowych danych dotyczących zawieranych transakcji, w tym wysokości uzyskiwanego przez podatnika obrotu i kwot podatku należnego. Kasa musi także przechowywać te dane lub też zapewniać bezpieczny ich przekaz na zewnętrzne nośniki danych. Pamięć fiskalna kasy rejestrującej powinna posiadać numer unikatowy, nadawany w ramach czynności materialno-technicznych przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
Organ zwrócił również uwagę na dane, jakie powinien zawierać paragon. Mianowicie, w myśl § 8 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących, paragon fiskalny zawiera co najmniej imię i nazwisko lub nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży, a dla sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych - adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika.
Odnosząc stan prawny do stanu faktycznego sprawy organ stwierdził, że wnioskodawca nie będzie zobowiązany do ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu dwóch kas rejestrujących, po jednej dla każdego z lokali, gdzie prowadzi działalność gospodarczą. Może on bowiem dokonywać ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu jednej, przenośnej kasy rejestrującej.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 20 marca 2015 r., nr IPTPP4/4512-72/15-3/BM)
www.KasaFiskalna.pl - Instalacja i użytkowanie kas:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Kasy fiskalne
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|