Przegląd Podatku Dochodowego nr 17 (305) z dnia 1.09.2011
Ulga z tytułu zakupu kas fiskalnych nie wpływa na rozliczenie podatku dochodowego
Zamierzam odliczyć od podatku należnego VAT kwotę ulgi na zakup dwóch kas fiskalnych. Kasy te zostaną zakwalifikowane jako środki trwałe podlegające jednorazowej amortyzacji. Czy kwota ulgi będzie stanowiła u mnie przychód z działalności gospodarczej i czy zmniejszy wartość początkową wspomnianych kas fiskalnych?
Przypomnijmy, że stosownie do postanowień art. 111 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.
Szczegółowe warunki korzystania z tej ulgi zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2010 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących (Dz. U. nr 257, poz. 1733).
Odliczenie kwot wydatkowanych na zakup kas fiskalnych może być dokonane w deklaracji VAT za okres rozliczeniowy, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas fiskalnych lub za okresy następujące po tym okresie rozliczeniowym. Przy czym jednym z istotnych warunków pozwalających na skorzystanie z omawianej ulgi jest posiadanie przez podatnika dowodu zapłaty całej należności za kasę rejestrującą.
Należy jednak zauważyć, że w świetle obowiązujących rozwiązań systemowych, ulga przysługująca w podatku VAT z tytułu zakupu kas rejestrujących, nie wpływa na rozliczenie w zakresie podatku dochodowego.
Zwróć uwagę! Na gruncie przepisów ustaw o podatkach dochodowych, omawiana ulga w podatku VAT jest neutralna, a w szczególności nie wywołuje skutku w postaci zwiększenia wysokości przychodów podatnika korzystającego z przedmiotowej ulgi, ani też nie ma wpływu na ustalenie wartości początkowej kasy rejestrującej jako środka trwałego. |
W przypadku podatników korzystających z ulgi na zakup kas rejestrujących nie zachodzą również przesłanki do zastosowania dyspozycji art. 23 ust. 1 pkt 45 updof (odpowiednio art. 16 ust. 1 pkt 48 updop), która uniemożliwia zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od tej części wartości początkowej środka trwałego, która odpowiada wydatkom poniesionym na jego nabycie, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
Podsumowując, oznacza to, że podatnik korzystający z ulgi w podatku VAT z tytułu zakupu kasy fiskalnej:
1) nie zwiększa o kwotę tej ulgi swoich przychodów z działalności gospodarczej,
2) w przypadku zaś, gdy kasa fiskalna jest zaliczona do środków trwałych:
a) jej wartość początkową ustala zgodnie z ogólnymi regułami, określonymi w art. 22g updof (odpowiednio art. 16g updop), czyli bez pomniejszania o kwotę omawianej ulgi w podatku VAT,
b) dokonuje odpisów amortyzacyjnych, zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów, według zasad przewidzianych w art. 22a-22o updof (art. 16a-16o updop).
www.KasaFiskalna.pl - Ulga na zakup kas:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Kasy fiskalne
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|