Gazeta Podatkowa nr 22 (1479) z dnia 15.03.2018
Realizacja ulgi za kasę fiskalną przez podatnika zwolnionego z VAT
Korzystam ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Wkrótce powstanie u mnie obowiązek ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Jakich formalności powinienem dopełnić, aby skorzystać z ulgi na zakup kasy? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1140833)
Obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej dotyczy podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.
Podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł. Stanowi o tym art. 111 ust. 4 ustawy o VAT (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.).
Sposób skorzystania z ulgi zależy od tego, czy mamy do czynienia z podatnikiem VAT czynnym, czy też zwolnionym z VAT. Podatnik, który rozpoczął ewidencjonowanie obrotu w obowiązujących terminach i wykonuje wyłącznie czynności zwolnione od podatku lub jest podatnikiem, u którego sprzedaż zwolniona jest od podatku ze względu na wysokość osiąganych obrotów, otrzymuje z urzędu skarbowego zwrot części kwoty wydatkowanej na zakup kas rejestrujących na swój rachunek bankowy w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek w SKOK, której jest członkiem, w terminie do 25. dnia od daty złożenia wniosku. Mówi o tym art. 111 ust. 6 ustawy o VAT.
Wniosek o zwrot powinien zawierać dane wymienione w § 4 ust. 2 rozporządzenia w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących (Dz. U. z 2013 r. poz. 163), tj. imię i nazwisko lub nazwę podatnika, dane adresowe, NIP. Natomiast w przypadku podatników świadczących usługi przewozów osób i ładunków taksówkami osobowymi i bagażowymi wniosek powinien dodatkowo zawierać informację o numerze licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką oraz numerze rejestracyjnym i bocznym taksówki, w której zainstalowano kasę.
Ponadto do wniosku należy dołączyć:
- dane określające imię i nazwisko lub nazwę podmiotu prowadzącego serwis kas, który dokonał fiskalizacji kasy,
- oryginał faktury potwierdzającej zakup wraz z dowodem zapłaty całej należności za kasę,
- informację o numerze rachunku bankowego lub rachunku podatnika w SKOK, której jest członkiem, na który należy dokonać zwrotu,
- fotokopię świadectwa przeprowadzonej legalizacji ponownej taksometru współpracującego z kasą o zastosowaniu specjalnym służącą do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu tych usług, w tym również zintegrowanego w jednej obudowie z kasą - w przypadku podatników świadczących usługi przewozu osób i ładunków taksówkami osobowymi i bagażowymi.
www.KasaFiskalna.pl - Ulga na zakup kas:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Kasy fiskalne
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|