Gazeta Podatkowa nr 5 (1776) z dnia 18.01.2021
Limit zwolnienia z kas przy nieodpłatnym przekazaniu prezentów
Prowadzę działalność gospodarczą. Z uwagi na nieprzekroczenie limitu 20.000 zł nie ewidencjonuję sprzedaży w kasie fiskalnej. W grudniu 2020 r. przekazałem kontrahentom prezenty świąteczne. Czy wartość przekazanych prezentów powinienem uwzględnić w limicie 20.000 zł?
Podatnicy obowiązani są prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej, jeśli dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Wynika to z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT (Dz. U. z 2020 r. poz. 106 ze zm.).
Jednak niektórzy podatnicy mogą, nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2021 r., korzystać ze zwolnienia z tego obowiązku na mocy przepisów rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2018 r. poz. 2519), tj. ze względu na wysokość osiągniętego obrotu na rzecz osób prywatnych, jak i ze względu na rodzaj wykonywanych czynności.
Podatnicy rozpoczynający po dniu 31 grudnia 2018 r. dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, zwolnieni są z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas, jeżeli przewidywany obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20.000 zł. Tak stanowi § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień.
Pamiętać należy, że zwolnienie to nie ma charakteru bezwarunkowego. Jeżeli bowiem w trakcie roku obrót liczony proporcjonalnie do okresu dokonywanej sprzedaży przekroczy określony limit, zwolnienie traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym przekroczono ten limit (§ 5 ust. 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień).
Przy czym zgodnie z § 2 ust. 1 omawianego rozporządzenia, do końca grudnia 2021 r. prawodawca zwolnił z obowiązku ewidencjonowania sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do tego rozporządzenia. W poz. 43 załącznika wymienione zostały czynności określone w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, tj. nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa m.in. na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, wspólników oraz wszelkie inne darowizny.
W świetle powyższego nieodpłatne przekazanie prezentów nie podlega ewidencjonowaniu w kasie fiskalnej.
Jednak jeśli chodzi o sposób obliczenia kwoty obrotów uprawniającej do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy, to polega on na sumowaniu całej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, czyli również tej, która została wymieniona w załączniku do rozporządzenia. Na podstawie § 3 ust. 4 rozporządzenia, na potrzeby stosowania zwolnienia ze względu na wysokość osiąganych obrotów nie uwzględnia się zrealizowanego lub przewidywanego obrotu z tytułu czynności, o których mowa w poz. 35 (dostawa nieruchomości) i poz. 47 załącznika do rozporządzenia (sprzedaż m.in. środka trwałego).
Oznacza to, że wartość nieodpłatnego przekazania towarów podlegająca opodatkowaniu VAT ma wpływ na prawo do zwolnienia podmiotowego z ewidencjonowania za pomocą kasy.
www.KasaFiskalna.pl - Zwolnienia z obowiązku stosowania kas:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Kasy fiskalne
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|