Gazeta Podatkowa nr 64 (2147) z dnia 8.08.2024
Płatność blikiem a zwolnienie z kasy rejestrującej
Spółka rozpoczyna działalność gospodarczą, w ramach której będzie świadczyła usługi krótkotrwałego zakwaterowania. Czy jeżeli klienci (osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej) za usługi będą płacili na rachunek bankowy spółki przelewem lub blikiem, to będzie ona mogła korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania tych usług w kasie rejestrującej?
Ustawodawca w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT (Dz. U. z 2024 r. poz. 361) na podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nałożył obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Od przedstawionej zasady przewidziano pewne wyjątki. Zostały one wskazane w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2023 r. poz. 2605).
Dokonując sprzedaży usług dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, podatnik może korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania sprzedaży w kasie rejestrującej ze względu na formę zapłaty. Prawodawca w § 2 ust. 1 oraz poz. 37 załącznika do powołanego rozporządzenia zwolnił z obowiązku ewidencjonowania (nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2024 r.) świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli:
- świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub SKOK (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w SKOK, której jest członkiem), a
- z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.
Trzeba mieć na uwadze, że wspomnianych zwolnień nie można stosować w przypadku wykonywania usług wskazanych w § 4 ust. 1 pkt 2 powołanego rozporządzenia. Wśród usług wymienionych w tym przepisie nie zawarto usług krótkotrwałego zakwaterowania.
Reasumując, jeżeli wpłata za świadczone przez spółkę usługi krótkotrwałego zakwaterowania zostanie w całości dokonana na jej rachunek bankowy (także za pomocą blika), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę będzie jednoznacznie wynikało, jakiej konkretnie czynności dotyczyła, to będzie ona mogła korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania tej usługi w kasie rejestrującej.
Takie stanowisko znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 marca 2024 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.682.2023.2.KP. Zdaniem organu podatkowego warunki niezbędne do zastosowania zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia, zgodnie z poz. 37 załącznika do niego, zostaną spełnione, gdy w związku z dokonanymi zamówieniami konsument będzie dokonywał:
- płatności kartą płatniczą, która pozwala płacić zbliżeniowo lub po podaniu kodu PIN (do przyjęcia takiej płatności konieczny jest terminal),
- płatności kartą płatniczą on-line, która pozwala dokonać płatności przez wpisanie 16-cyfrowego numeru karty płatniczej i 3-cyfrowego kodu z odwrotu karty,
- płatności blik, która pozwala płacić aplikacją mobilną banku (aplikacja na telefon),
- płatności z portfela elektronicznego,
- zlecenia przelewu bankowego (przelew na rachunek).
Poprzez te formy płatności podatnik będzie bowiem dostawał środki pieniężne na rachunek bankowy. Jednocześnie z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę powinno wynikać jednoznacznie, jakiej konkretnie czynności ta zapłata dotyczyła i dla kogo była realizowana.
www.KasaFiskalna.pl - Zwolnienia z obowiązku stosowania kas:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Kasy fiskalne
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|