Gazeta Podatkowa nr 29 (2112) z dnia 8.04.2024
Prowadzenie działalności nierejestrowej a kasa fiskalna
Planuję w ramach działalności nierejestrowej prowadzić kuchnię domową, w której będę piekła ciasta i wykonywała wyroby garmażeryjne. Klienci, tj. osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, po telefonicznym złożeniu zamówienia będą odbierali wyroby osobiście z mojego domu. Czy taką sprzedaż będę musiała ewidencjować w kasie fiskalnej?
Na podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nałożono obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Obowiązek ten dotyczy także osób prowadzących działalność nierejestrową, które dokonują sprzedaży na rzecz ww. osób.
Od powyższego obowiązku przewidziano pewne wyjątki. Zostały one określone w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2023 r. poz. 2605).
Na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2 ww. rozporządzenia podatnicy rozpoczynający po dniu 31 grudnia 2023 r. dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz ww. osób zwolnieni są z ewidencjonowania w danym roku podatkowym, jeżeli przewidywana przez nich wartość sprzedaży z tego tytułu nie przekroczy w danym roku, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności, kwoty 20.000 zł. Jeśli w trakcie roku obroty ze sprzedaży dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przekroczą limit liczony proporcjonalnie do okresu wykonywania sprzedaży, zwolnienie straci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym obrót przekroczył ww. limit (§ 5 ust. 2 rozporządzenia).
Warto wskazać, że na podstawie § 4 ust. 1 pkt 2 lit. i) ww. rozporządzenia, żadnych zwolnień z obowiązku ewidencjonowania nie stosuje się w przypadku świadczenia usług związanych z wyżywieniem (PKWiU ex 56.10, PKWiU 56.21, PKWiU ex 56.29, PKWiU ex 56.30), wyłącznie:
- świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz
- usług przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering).
Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 31 stycznia 2024 r., nr 0113-KDIPT1-3.4012.609.2023.2.MK, powołując się na definicje usług restauracyjnych/gastronomicznych, usług związanych z wyżywieniem czy też kateringowych stwierdził, że osoby prowadzącej działalność nierejestrową nie będzie dotyczyło, wynikające z § 4 ust. 1 pkt 2 lit. i) ww. rozporządzenia - wyłączenie ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy. W opisie sprawy wskazał, że będzie świadczyć usługi mieszczące się w PKWiU 56.29.1, ale usług tych nie będzie świadczyć w placówce gastronomicznej tylko w domu i nie będą to usługi kateringowe. Klient sam musi odebrać zakupiony towar.
Zdaniem organu wnioskodawca będzie miał obowiązek ewidencjonowania sprzedaży w kasie rejestrującej, jednakże będzie mógł korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania w kasie rejestrującej do momentu przekroczenia kwoty 20.000 zł.
Reasumując, Czytelniczka świadcząca omawiane usługi może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjowania sprzedaży w kasie fiskalnej ze względu na wysokość obrotów (bądź też ze względu na formę dokonywanej zapłaty - stosownie do § 2 oraz poz. 37 załącznika do ww. rozporządzenia).
www.KasaFiskalna.pl - Zwolnienia z obowiązku stosowania kas:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Kasy fiskalne
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|