Gazeta Podatkowa nr 51 (988) z dnia 27.06.2013
Podatnicy nie muszą wymieniać starych kas na nowe
Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Sposób prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika z rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących, które weszło w życie z dniem 1 kwietnia 2013 r. Wspomniane rozporządzenie zastąpiło część regulacji wynikających z poprzednio obowiązującego rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania. W porównaniu ze stanem prawnym obowiązującym do końca marca br. zmieniła się m.in. konstrukcja paragonu fiskalnego. Prawodawca przewidział bowiem, że na żądanie nabywcy paragon powinien zawierać numer identyfikacji podatkowej nabywcy.
Wprowadzenie w życie powyższego rozwiązania przysparza kłopotów podatnikom, ze względu na brak możliwości jego realizacji przez użytkowane przez nich kasy fiskalne. Nie posiadają one bowiem funkcji podawania NIP na paragonie. Sprostanie wymogom ustawodawcy wiąże się z kolei z kosztem zakupu nowych kas. Zwrócił na to uwagę autor interpelacji poselskiej nr 16365.
Minister Finansów w odpowiedzi na wspomnianą interpelację stwierdził, że regulacje wymienionego rozporządzenia dotyczące drukowania na paragonie fiskalnym NIP-u nabywcy nie powinny utrudnić pracy przedsiębiorców ani generować dodatkowych kosztów związanych z zakupem nowych kas. Zasadniczą intencją prawodawcy było, aby nowo homologowane kasy rejestrujące miały funkcję wystawiania tzw. faktur uproszczonych (gdy kwota należności ogółem nie przekracza 450 zł lub 100 euro) i żeby funkcja ta mogła być wykorzystywana w prowadzonej przez podatników działalności, ułatwiając im wystawianie faktur uproszczonych. Podatnicy nie są zatem obowiązani z tego tytułu wymieniać "starych" kas na nowe, gdyż brak ww. funkcji w "starych" kasach nie powoduje, że nie mogą być one stosowane dla rozliczeń podatkowych. Jeśli natomiast podatnik uznałby, że wspomniana funkcja oferowana w nowych kasach byłaby atrakcyjna dla niego biznesowo, wówczas może wymienić "starą" kasę na nową, jest to jednak, jak podkreślił resort, decyzja podatnika.
Należy zauważyć, że obawy autora interpelacji są zupełnie niepotrzebne z uwagi na kwestie, których resort nie dostrzegł w swoim piśmie. Mianowicie jak już wskazano, intencją prawodawcy było umożliwienie podatnikom wystawiania za pomocą kasy paragonu, który pełniłby rolę faktury uproszczonej. Stąd wymóg podawania NIP na paragonie. Trzeba jednak pamiętać, że w kasie fiskalnej ewidencjonuje się głównie sprzedaż dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, a dla takich podmiotów faktur uproszczonych wystawiać nie można. Ponadto numerem ewidencyjnym tych osób jest PESEL, a nie NIP.
Ponadto resort przypomniał, że od 1 października br. podatnicy ostatecznie obowiązani są prowadzić ewidencję oraz zapewnić spełnienie warunków używania kas zgodnie z omawianym rozporządzeniem, z uwzględnieniem jednak możliwości technicznych użytkowanych kas. Oznacza to, że jeżeli kasa nie ma możliwości drukowania na paragonie NIP-u nabywcy, to podatnicy będą mogli je stosować także po 30 września 2013 r. Paragony fiskalne drukowane po tej dacie nie będą jednak zawierać NIP-u nabywcy.
www.KasaFiskalna.pl - Kryteria i warunki techniczne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Kasy fiskalne
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|