Gazeta Podatkowa nr 4 (1254) z dnia 14.01.2016
Limit zwolnienia ze stosowania kas fiskalnych
Rozpocząłem wykonywanie działalności usługowej. Do jakiej kwoty mogę wykonywać usługi dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej bez konieczności kupowania kasy rejestrującej?
Ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących obowiązani są prowadzić podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Mówi o tym art. 111 ustawy o VAT (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).
Część podatników zwolniona jest jednak z tego obowiązku. Chodzi o zwolnienia ze względu na osiągnięty obrót z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych oraz rolników ryczałtowych, a także ze względu na rodzaj wykonywanych czynności. Kwestie te szczegółowo reguluje rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2014 r. poz. 1544 ze zm.).
Czytelnika, który rozpoczął w bieżącym roku działalność usługową interesuje zwolnienie podmiotowe z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kas fiskalnych. Kwestię tę reguluje § 3 ust. 1 pkt 2 ww. rozporządzenia. Z przepisu tego wynika, że podatnicy rozpoczynający sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych w danym roku podatkowym są zwolnieni z ewidencjonowania, jeżeli przewidywany przez nich obrót z tego tytułu nie przekroczy w tym roku, w proporcji do okresu wykonywania wskazanych czynności, kwoty 20.000 zł.
Kalkulator limitu obrotu dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.
Omawiane zwolnienie traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym określony limit zostanie przekroczony.
Z pytania nie wynika, jakiego rodzaju usługi będzie świadczył Czytelnik. Tymczasem z prawa do zwolnienia wykluczono świadczenie usług wymienionych w § 4 rozporządzenia. Rozpoczęcie przez Czytelnika świadczenia wyliczonych w tym przepisie usług na rzecz osób prywatnych oznaczałoby obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej (bez względu na wysokość obrotów).
Niektóre usługi, przy wykonywaniu których nie mają zastosowania zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży w kasie: - przewóz osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami, - wymiana opon lub kół, - badania i przeglądy techniczne pojazdów, - usługi prawnicze (z wyjątkiem czynności notarialnych), - usługi doradztwa podatkowego, - usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne. |
www.KasaFiskalna.pl - Zwolnienia z obowiązku stosowania kas:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Kasy fiskalne
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|