Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 10 (909) z dnia 1.04.2016
Zadatek a limit uprawniający do zwolnienia z ewidencjonowania w kasie fiskalnej
Spółka (franczyzodawca) otrzymała od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej zadatek określony w umowie wstępnej, który po podpisaniu umowy ostatecznej będzie zaliczony na poczet wstępnej opłaty franczyzowej. Czy zadatek ten należy wliczać do obrotu przy ustalaniu prawa do zwolnienia z ewidencjonowania w kasie fiskalnej?
Tak. Otrzymany zadatek należy uwzględnić przy wyliczaniu obrotu uprawniającego do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy użyciu kasy fiskalnej. |
Co do zasady, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (dalej: osób prywatnych) są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Przy czym, do obrotu nie wlicza się kwoty podatku należnego (patrz: art. 111 ust. 1 i 1a ustawy o VAT).
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. poz. 1544 ze zm.) określa odstępstwa od tej generalnej zasady. Między innymi, zwalnia z ewidencjonowania w danym roku podatkowym (nie później niż do dnia 31 grudnia 2016 r.) podatników, u których obrót zrealizowany na rzecz osób prywatnych nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym kwoty 20.000 zł. Zwolnienie to traci jednak moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczył ww. limit (patrz: § 3 ust. 1 pkt 1, § 5 ust. 1 ww. rozporządzenia).
Ponadto należy zauważyć, że zgodnie z § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. poz. 363), otrzymanie przed dokonaniem sprzedaży całości lub części należności (zapłaty) podlega ewidencjonowaniu z chwilą jej otrzymania. Ten przepis ma zastosowanie także do otrzymanych zadatków.
Termin "zadatek" nie został zdefiniowany w ustawie o VAT. Zgodnie zaś ze słownikowym wyjaśnieniem, jest to część należności wpłacona z góry jako gwarancja dotrzymania umowy. Uznać zatem należy, że zadatek jest bezpośrednio związany z dostawą towarów (lub świadczeniem usług), na poczet których został uiszczony. W sytuacji przedstawionej przez Czytelnika wpłacony zadatek jest następnie zaliczany na poczet wstępnej opłaty franczyzowej, co również potwierdza jego związek z ostateczną umową łączącą strony.
Tym samym, otrzymany przez podatnika zadatek należy uwzględnić wyliczając wysokość obrotu uprawniającego do skorzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy użyciu kasy fiskalnej.
Warto także zauważyć, że - analogicznie do zadatku - zaliczkę na poczet przyszłej dostawy również należy uwzględniać w obrocie do wyliczania ww. limitu 20.000 zł. Od zadatku różni się ona tylko tym, że nie stanowi gwarancji dotrzymania umowy i dlatego podlega zwrotowi, gdy nie dojdzie do sfinalizowania umowy.
Końcowo nadmieniamy, że nie ma prawnych przeszkód, aby zadatek wpłacony tytułem umowy wstępnej zawartej z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej został zaliczony na poczet opłat wynikających z umowy ostatecznej, podpisywanej w momencie zarejestrowania przez nią działalności gospodarczej.
www.KasaFiskalna.pl - Zwolnienia z obowiązku stosowania kas:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Kasy fiskalne
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|