Poradnik VAT nr 13 (301) z dnia 10.07.2011
Kasa fiskalna w żłobku
Od 1 maja 2011 r. usługi świadczone przez żłobki (PKWiU 88.91) nie podlegają zwolnieniu przedmiotowemu z ewidencjonowania. Podatnik świadczący te usługi może korzystać ze zwolnienia ze względu na osiągane obroty lub ze względu na formę zapłaty, jeśli spełnia wymagane w tym zakresie warunki. |
Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 6 maja 2011 r., nr IPPP2-443-160/11-2/IZ.
Publiczny zakład opieki zdrowotnej udziela świadczenia zdrowotne, obejmujące swoim zakresem działania profilaktyczne i opiekę nad dzieckiem do lat trzech. Z tytułu pobytu dzieci w żłobku są pobierane opłaty, które dokumentowane są "kwitem wpłaty", zawierającym następujące dane: imię, nazwisko dziecka, kwota należności oraz okres za jaki należność jest wyliczona. W praktyce ponad 50% rodziców reguluje należność za pośrednictwem banku, a pozostali wpłacają gotówkę kierownikowi żłobka, który zbiorczo wpłaca te kwoty na konto PZOZ.
Dyrektor Izby Skarbowej stwierdził, iż podatnik co do zasady zobowiązany jest od dnia 1 maja 2011 r. do prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, ponieważ rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień nie uwzględnia zwolnienia usług świadczonych przez żłobki sklasyfikowanych w PKWiU 88.91 w wykazie czynności zwolnionych z ewidencjonowania.
W opisanym stanie faktycznym podatnik nie może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych na podstawie pkt 37 załącznika do rozporządzenia w zakresie tych opłat za pobyt dziecka w żłobku, które są wnoszone gotówką kierownikowi żłobka. W tej sytuacji pozostaje jedynie możliwość zwolnienia ze względu na wysokość obrotów. Jeśli podatnik w poprzednim roku podatkowym nie przekroczył kwoty obrotu w wysokości 40.000 zł z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych i nie powstał wobec niego wcześniej obowiązek zainstalowania kasy rejestrującej, nadal korzysta ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu, uzyskiwanego z tytułu wpłat otrzymywanych w formie gotówkowej, za pomocą kasy rejestrującej do dnia 31 grudnia 2012 r.
W interpretacji organ podatkowy przypomniał, iż w sytuacji, gdyby podatnik w ciągu roku podatkowego przekroczył kwotę graniczną obrotu, pozwalającą na skorzystanie ze zwolnienia z obowiązku instalacji kasy rejestrującej, to przedmiotowe zwolnienie traci moc po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca, w którym nastąpiło przekroczenie obrotu (40.000 zł).
www.KasaFiskalna.pl - Zwolnienia z obowiązku stosowania kas:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Kasy fiskalne
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|