Poradnik VAT nr 10 (442) z dnia 20.05.2017
Sposób wyliczania kwoty zwalniającej z obowiązku stosowania kasy fiskalnej
W prowadzonej działalności gospodarczej nie posiadam kasy fiskalnej ponieważ sporadycznie dokonuję sprzedaży na rzecz osób fizycznych. Czy w przypadku rozpoczęcia sprzedaży tym osobom towarów przez internet i otrzymania zapłaty na rachunek bankowy, sprzedaż taką należy wliczać do limitu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia z kas ze względu na obroty?
Z przepisów dotyczących kas rejestrujących wynika, że podstawowym kryterium decydującym o obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kas jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń. Aby zatem móc wyliczyć kwotę obrotów uprawniającą do zwolnienia z tego obowiązku w danym roku należy wziąć pod uwagę wyłącznie sprzedaż dokonywaną na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.
Pamiętać także należy, że:
- do wyliczenia tej kwoty przyjmuje się obroty netto, czyli bez podatku VAT;
- nie wyłącza się z tej kwoty sprzedaży usług i towarów, które na mocy rozporządzenia w sprawie zwolnień zostały zwolnione z ewidencjonowania za pomocą kas, a wymienione w załączniku do tego rozporządzenia; mimo że przykładowo sprzedaż wysyłkowa towarów, za które zapłata następuje za pośrednictwem m.in. banku nie jest ewidencjonowana w kasie rejestrującej, to obrót uzyskany z tego tytułu ma wpływ na limit uprawniający do zwolnienia podmiotowego z obowiązku stosowania kas rejestrujących;
- błędem jest również przyjmowanie obrotów tylko z jednego rodzaju działalności np. handlowej, a pominięcie działalności usługowej, w przypadku gdy ta działalność prowadzona jest w ramach jednej firmy.
Wskazać należy, że zwolnienia przedmiotowe dotyczące ściśle określonych czynności uregulowane są w § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień. Zgodnie z tym przepisem, do dnia 31 grudnia 2017 r. bez względu na wysokość obrotu i bez względu na to, czy podatnik stosuje już kasy do ewidencjonowania innych czynności - zwolniona z rejestracji w kasie jest sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.
I tak, na mocy § 2 ust. 1 w związku z poz. 38 załącznika do ww. rozporządzenia, dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi) zwolniona jest z ewidencjonowania pod warunkiem, że dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).
Reasumując
Pomimo, iż sprzedaż wysyłkowa towarów (przy założeniu, że spełnione są wszystkie warunki określone w poz. 38 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień) podlega zwolnieniu przedmiotowemu z ewidencjonowania za pomocą kas, to obrót z tytułu tej czynności, należy uwzględnić wyliczając kwotę uprawniającą do zwolnienia podmiotowego z obowiązku stosowania kasy fiskalnej. |
www.KasaFiskalna.pl - Zwolnienia z obowiązku stosowania kas:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Kasy fiskalne
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|