Gazeta Podatkowa nr 51 (1405) z dnia 26.06.2017
Zwolnienie z ewidencjonowania w kasie fiskalnej przy sprzedaży wysyłkowej
Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży wysyłkowej towarów na rzecz krajowych osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Wszystkie wpływy z tej sprzedaży otrzymuję na konto bankowe. Czy mogę korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania sprzedaży w kasie fiskalnej?
Generalnie sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych podlega ewidencji w kasie rejestrującej. Od tej zasady przewidziano wyjątki, które wskazano w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2016 r. poz. 2177). Zwolnienia te mają charakter zarówno przedmiotowy, czyli dotyczą ściśle określonych czynności wymienionych w załączniku do tego rozporządzenia, jak i podmiotowy, czyli ze względu na wysokość obrotów i wówczas dotyczą całej działalności podatnika. Należy jednak dodać, iż podatnik, który zamierza skorzystać z wymienionych zwolnień, nie może dokonywać sprzedaży towarów czy usług określonych w § 4 rozporządzenia.
Jak wynika z § 2 ust. 1 i poz. 38 załącznika do omawianego rozporządzenia, zwolniona z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie później jednak niż do 31 grudnia 2017 r., jest dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), pod warunkiem że:
- dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub SKOK (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w SKOK),
- z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).
Należy także podkreślić, że organy podatkowe nie kwestionują sytuacji gdy zapłata za wysłany towar dokonywana jest "za pobraniem", czyli klient płaci kurierowi gotówką za otrzymaną przesyłkę. Pomimo że w tym przypadku zapłata nie jest dokonywana bezpośrednio na rachunek sprzedawcy, to organy podatkowe uznają prawo do zwolnienia z ewidencjonowania, o ile kurier otrzymane pieniądze wpłaci następnie na rachunek sprzedawcy, podając w tytule przelewu numery przesyłek, których płatność dotyczy.
Tak więc w sytuacji wskazanej w pytaniu gdy Czytelnik dokonuje sprzedaży na rzecz osób prywatnych, może korzystać z obowiązujących do końca grudnia 2017 r. zwolnień określonych w rozporządzeniu w sprawie zwolnień, a mianowicie:
- ze zwolnienia podmiotowego wymienionego w § 3 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia, tj. do momentu przekroczenia limitu obrotów uprawniającego do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania w wysokości 20.000 zł (z tym, że w przypadku podatników rozpoczynających sprzedaż na rzecz osób prywatnych w trakcie roku podatkowego, limit ten określany jest w proporcji do okresu jej prowadzenia); jeżeli w trakcie 2017 r. obroty te przekroczą wskazany limit, zwolnienie straci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym obrót przekroczył ten limit (§ 5 ust. 1 i 2 rozporządzenia),
- ze zwolnienia przedmiotowego, określonego w pozycji 38 załącznika do rozporządzenia.
www.KasaFiskalna.pl - Zwolnienia z obowiązku stosowania kas:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Kasy fiskalne
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|