Poradnik VAT nr 15 (447) z dnia 10.08.2017
Obrót uprawniający do zwolnienia z obowiązku stosowania kasy rejestrującej
Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży towarów (odzieży) osobom prywatnym przez internet. Wszystkie płatności dokonywane są przelewem na mój rachunek bankowy a towar wysyłany jest kurierem. Czy sprzedaż taką należy wliczać do limitu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia z kas ze względu na wysokość osiąganych obrotów? [pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr1105510]
Komentarz 1
W tym przypadku nie liczysz limitu do kasy, bo masz zwolnienie zgodnie z rozporządzeniem (poz. 38 załącznika).
Komentarz redakcji |
Zwolnienia przedmiotowe dotyczące ściśle określonych czynności uregulowane są w § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień. Zgodnie z tym przepisem, do dnia 31 grudnia 2017 r. bez względu na wysokość obrotu i bez względu na to, czy podatnik stosuje już kasy do ewidencjonowania innych czynności - zwolniona z rejestracji w kasie jest sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.
Na mocy § 2 ust. 1 w związku z poz. 38 załącznika do ww. rozporządzenia, dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi) zwolniona jest z ewidencjonowania pod warunkiem, że dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).
Oznacza to, że sprzedaż wysyłkowa towarów, o której mowa w pytaniu podlega zwolnieniu przedmiotowemu z ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych.
Należy jednak zaznaczyć, iż pomimo, że ww. sprzedaż wysyłkowa towarów podlega zwolnieniu przedmiotowemu z ewidencjonowania, to obrót z tytułu tej czynności, należy uwzględnić wyliczając kwotę uprawniającą do zwolnienia podmiotowego z obowiązku stosowania kasy fiskalnej.
Wskazać bowiem należy, że do wyliczania tej kwoty należy wziąć pod uwagę wyłącznie sprzedaż dokonywaną na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.
Pamiętać także należy, że:
- do wyliczenia tej kwoty przyjmuje się obroty netto, czyli bez podatku VAT;
- nie wyłącza się z tej kwoty sprzedaży usług i towarów, które na mocy rozporządzenia w sprawie zwolnień zostały zwolnione z ewidencjonowania za pomocą kas, a wymienione w załączniku do tego rozporządzenia, np. sprzedaż wysyłkowa;
- błędem jest również przyjmowanie obrotów tylko z jednego rodzaju działalności np. handlowej, a pominięcie działalności usługowej, w przypadku gdy ta działalność prowadzona jest w ramach jednej firmy.
www.KasaFiskalna.pl - Zwolnienia z obowiązku stosowania kas:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Kasy fiskalne
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|