Poradnik VAT nr 19 (451) z dnia 10.10.2017
Obowiązek ewidencjonowania w kasie fiskalnej sprzedaży e-papierosów
Czy sprzedając papierosy elektroniczne mogę skorzystać ze zwolnienia z obowiązku rejestrowania obrotu za pomocą kasy ze względu na limit osiąganych obrotów, czy też muszę zainstalować kasę fiskalną przed pierwszą ich sprzedażą?
Z możliwości korzystania z jakichkolwiek zwolnień z obowiązku rejestracji obrotu za pomocą kasy fiskalnej wyłączona jest sprzedaż towarów wymienionych w § 4 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień, czyli m.in.:
- sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten (PKWiU ex 26 i ex 27.90),
- sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego (PKWiU ex 26.70.1),
- wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, których dostawa nie może korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT,
- wyrobów tytoniowych (PKWiU 12.00), napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, bez względu na symbol PKWiU, z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów.
E-papierosy, które podatnik zamierza sprzedawać w prowadzonej działalności gospodarczej nie są wyrobami tytoniowymi, bowiem nie zawierają w sobie tytoniu, a nikotynę. Tak wynika z przepisów ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 957). Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 20 tej ustawy, papieros elektroniczny to wyrób, który może być wykorzystywany do spożycia pary zawierającej nikotynę za pomocą ustnika, lub wszystkie elementy tego wyrobu, w tym kartridże, zbiorniki i urządzenia bez kartridża lub zbiornika.
Przez producentów wyrób ten nazywany jest często elektronicznym inhalatorem. Jest to urządzenie elektroniczne, w związku z czym do jego działania niezbędne jest źródło zasilania (akumulator, podłączenie do kontaktu, USB bądź gniazdka samochodowego). Swoim kształtem i wymiarem najczęściej przypominają zwykłego papierosa. Na rynku można spotkać również e-papierosy, w kształtach imitujących fajkę, cygaro czy długopis.
Reasumując
Sprzedaż papierosów elektronicznych nie wyłącza podatnika z prawa do korzystania ze zwolnienia z obowiązku stosowania kasy rejestrującej. Oznacza to, że podatnik, który w prowadzonej działalności dokonuje ich sprzedaży, może skorzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość osiąganych obrotów. |
Z przepisów rozporządzenia w sprawie zwolnień wynika, iż z obowiązku ewidencjonowania do końca grudnia 2017 r. zwolnieni są podatnicy rozpoczynający po dniu 31 grudnia 2016 r. (zakładając, że podatnik w 2017 r. rozpoczął sprzedaż, o której mowa) sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli przewidywany przez nich obrót z tego tytułu nie przekroczy w tym roku, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności, kwoty 20.000 zł (§ 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia).
Zwolnienie to nie ma jednak charakteru bezwarunkowego. Jeżeli bowiem w trakcie roku obroty ze sprzedaży dla osób prywatnych przekroczą kwotę 20.000 zł liczoną proporcjonalnie, zwolnienie straci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym obrót przekroczył ww. limit (§ 5 ust. 2 ww. rozporządzenia).
www.KasaFiskalna.pl - Zwolnienia z obowiązku stosowania kas:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Kasy fiskalne
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|