Poradnik VAT nr 3 (459) z dnia 10.02.2018
Prowadzenie kursów tańca a kasa fiskalna - odpowiedź MF na pytanie naszego Wydawnictwa
Na początku 2018 r. rozpoczęłam działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu kursów tańca dla dorosłych. Czy świadczenie takich usług oznacza, że muszę je obowiązkowo ewidencjonować w kasie?
Z przepisów rozporządzenia w sprawie zwolnień wynika, iż z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kasy rejestrującej do końca roku 2018 zwolnieni są podatnicy rozpoczynający po dniu 31 grudnia 2017 r. sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli przewidywany przez nich obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20.000 zł (§ 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia).
Kalkulator limitu uprawniającego do zwolnienia z kas dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl |
Jednak ustawodawca wykluczył z prawa do zwolnienia sprzedaż pewnych grup towarów i usług, które szczegółowo zostały określone w § 4 rozporządzenia.
Z treści § 4 ust. 1 pkt 2 lit. l) tego rozporządzenia wynika, że zwolnień z ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3 nie stosuje się w przypadku świadczenia usług związanych z rozrywką i rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne.
Jednakże przepis ten nie ma zastosowania w przypadku świadczenia przez podatnika usług w zakresie nauki tańca. Takie też stanowisko prezentuje Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 10 stycznia 2018 r. będącym odpowiedzią na pytanie zadane przez nasze Wydawnictwo.
Zdaniem Ministerstwa Finansów: "(...) Prowadzenie kursów tańca zwykle organizowane jest odrębnie od usługi wstępu na salę taneczną, przy udziale instruktora (nauczyciela) i za odrębną opłatą. Takie zatem usługi kursów tańca, nie mieszczą się w zakresie usług, o których mowa w projekcie rozporządzenia, ich świadczenie nie będzie więc podlegać bezwzględnemu obowiązkowi ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (...). (...)"
W świetle powyższego uznać należy, że podatnik świadczący usługi, o których mowa w pytaniu może korzystać m.in. ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów. Ponieważ sprzedaż rozpoczęto w trakcie 2018 r., to limit uprawniający do zwolnienia należy wyliczyć proporcjonalnie do okresu dokonywanej sprzedaży.
Wskazać jednak należy, że zwolnienie to nie ma charakteru bezwarunkowego. Jeżeli bowiem w trakcie 2018 r. obrót liczony proporcjonalnie do okresu dokonywanej sprzedaży przekroczy określony limit, zwolnienie traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym przekroczono ww. limit (§ 5 ust. 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień).
Reasumując
Usługi w zakresie prowadzenia kursów tańca nie podlegają wyłączeniu ze zwolnienia z ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej. Podatnik świadczący takie usługi może zatem korzystać ze zwolnień określonych w rozporządzeniu w sprawie zwolnień, tj. ze względu na wysokość osiąganych obrotów lub ze względu na formę zapłaty (§ 2 ust. 1 w związku z poz. 39 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień). |
www.KasaFiskalna.pl - Zwolnienia z obowiązku stosowania kas:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Kasy fiskalne
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|