Poradnik VAT nr 13 (469) z dnia 10.07.2018
Zwolnienie ze stosowania kasy ze względu na formę płatności
W prowadzonej działalności sprzedaż usług na rzecz osób fizycznych ewidencjonujemy w kasie fiskalnej. Płatność za te usługi otrzymujemy na nasz rachunek bankowy lub gotówką. Czy w kasie fiskalnej musimy rejestrować również sprzedaż opłaconą przelewem na nasze konto bankowe?
Co do zasady, sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych podlega ewidencji w kasie rejestrującej. Od tej zasady przewidziano wyjątki, które określone są w rozporządzeniu w sprawie zwolnień. Zwolnienia te mają zarówno charakter przedmiotowy, czyli dotyczą ściśle określonych czynności (wymienionych w załączniku do ww. rozporządzenia), jak i podmiotowy (ze względu na wysokość obrotów) i wtedy dotyczą całej działalności podatnika.
Zwolnienia przedmiotowe dotyczące ściśle określonych czynności uregulowane są w § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień. Zgodnie z tym przepisem, do dnia 31 grudnia 2018 r. bez względu na wysokość obrotu i bez względu na to, czy podatnik stosuje już kasy do ewidencjonowania innych czynności - zwolniona z rejestracji w kasie jest sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.
Oznacza to, że nawet jeśli podatnik ma obowiązek stosowania kas rejestrujących, to towary i usługi wymienione na tej liście, nie podlegają ewidencjonowaniu za pośrednictwem kas, czyli dla nich musi być prowadzona odrębna ewidencja spełniająca warunki, o których mowa w art. 109 ustawy o VAT.
Przykład
Podatnik prowadzi działalność w zakresie usług kurierskich. Usługi kurierskie wymienione są w poz. 18 załącznika do rozporządzenia ("Usługi pocztowe i kurierskie - z wyłączeniem usług w zakresie przygotowania oraz dostawy towarów na zamówienie", PKWiU ex 53), co oznacza, iż bez względu na wysokość osiąganych z tego tytułu obrotów nie musi rejestrować ich w kasie fiskalnej. |
W tym miejscu należy wskazać, że w przypadku świadczenia usług, bez względu na ich rodzaj oraz wysokość obrotów, podatnik może skorzystać ze zwolnienia ze względu na formę dokonywanej zapłaty.
Zgodnie bowiem z § 2 ust. 1 i poz. 39 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień, zwolnione z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym jest świadczenie usług, pod warunkiem, że:
- świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem),
- z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła,
- przedmiotem świadczenia nie będą usługi wymienione w § 4 ust. 1 pkt 2 ww. rozporządzenia.
Zatem podatnik świadczący usługi na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej (przy załażeniu, że nie są to usługi wymienione w § 4 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień) może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego ze względu na formę zapłaty.
Reasumując
Podatnik świadczący usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej może korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania obrotu w kasie fiskalnej, jeśli zapłatę za usługi w całości otrzymuje bezgotówkowo - na swój rachunek bankowy. W przypadku natomiast, gdy zapłata za daną usługę dokonywana jest gotówką, to transakcja ta bezwzględnie podlega rejestracji za pomocą kasy rejestrującej. |
www.KasaFiskalna.pl - Zwolnienia z obowiązku stosowania kas:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Kasy fiskalne
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|