Poradnik VAT nr 15 (495) z dnia 10.08.2019
Wysyłkowa sprzedaż towarów a kasa fiskalna
Jestem podatnikiem zwolnionym z opodatkowania z uwagi na niskie obroty. Dokonuję sprzedaży wysyłkowej ubranek dziecięcych do nabywców (m.in. osób prywatnych) unijnych i spoza terytorium UE. Każdorazowo sprzedaż tę dokumentuję fakturami a wpłaty dokonywane są za pośrednictwem systemów elektronicznych typu PayU, PayPal. Czy sprzedaż taką powinniśmy ewidencjonować w kasie fiskalnej?
Generalnie, obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej dotyczy wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.
Przez sprzedaż w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy o VAT należy rozumieć odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Zarówno krajowa sprzedaż wysyłkowa towarów, eksport, jak i sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju na rzecz osób fizycznych - co do zasady - podlega ewidencjonowaniu w kasie fiskalnej. Nie zwalnia podatnika z tego obowiązku fakt, iż udokumentował tę transakcję fakturą. W takiej jednak sytuacji, zgodnie z art. 106h ust. 1 ustawy, do egzemplarza faktury pozostającego u podatnika dołącza się paragon dokumentujący tę sprzedaż. Powyższy tryb postępowania nie ma jedynie zastosowania w sytuacji, gdy sprzedaż jest dokumentowana fakturą emitowaną przez kasę rejestrującą, a wartość sprzedaży i kwota podatku należnego zostały zarejestrowane w raporcie fiskalnym dobowym kasy.
Zaznaczyć w tym miejscu należy, że podatnicy dokonujący sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy nie mają obowiązku wystawiania faktur. Jeśli jednak nabywca towaru lub usługi zażąda faktury dokumentującej ten zakup, a żądanie zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty - to sprzedawca musi tę fakturę wystawić (art. 106b ust. 2 i 3 ustawy). Powyższe potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 14 czerwca 2017 r., nr 0111-KDIB3-2.4012.82.2017.2.MN.
Również w Poradniku VAT nr 14 z 2019 r. w artykule zatytułowanym "Dokumentowanie sprzedaży wysyłkowej przez podatnika zwolnionego z VAT" wskazaliśmy, że podatnik zwolniony z opodatkowania ze względu na niskie obroty, nie ma obowiązku dokumentowania fakturami sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, podobnie jak pozostałej sprzedaży dokonywanej zarówno dla polskich, jak i zagranicznych odbiorców.
Nie oznacza to jednak, że w opisywanej sytuacji sprzedaż o której mowa w pytaniu podlega ewidencjonowaniu w kasie fiskalnej. Podatnik może bowiem korzystać z obowiązujących zwolnień określonych w rozporządzeniu w sprawie zwolnień, a mianowicie:
- ze zwolnienia podmiotowego wymienionego w § 3 ust. 1 pkt 1 i 2 ww. rozporządzenia (przy założeniu, że nie stosuje on kasy do ewidencjonowania sprzedaży) - ustawodawca w przepisach tych wprowadził limit obrotów uprawniający do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania w wysokości 20.000 zł, z tym, że w przypadku podatników rozpoczynających dostawę towarów i świadczenie usług na rzecz osób wymienionych w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT w trakcie roku podatkowego, limit uprawniający do zwolnienia określany jest w proporcji do okresu jej prowadzenia; jeżeli jednak w trakcie 2019 r. obroty ze sprzedaży dla osób prywatnych przekroczą kwotę 20.000 zł (lub limit liczony proporcjonalnie do okresu dokonywanej sprzedaży w 2019 r. - jeśli w tym roku podatnik rozpocznie sprzedaż dla ww. osób), zwolnienie straci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym obrót przekroczył ww. limit (§ 5 ust. 1 i 2 rozporządzenia);
- ze zwolnienia przedmiotowego, określonego w pozycji 36 załącznika do rozporządzenia, które dotyczy dostawy towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi); warunkiem niezbędnym jest to, aby dostawca towaru otrzymał w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie musi wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).
Należy przy tym pamiętać, iż sprzedaż towarów określonych w § 4 rozporządzenia wyklucza możliwość korzystania z jakichkolwiek zwolnień z ewidencjonowania.
Organy podatkowe potwierdzają, że ze zwolnienia określonego w poz. 36 mogą korzystać podatnicy dokonujący sprzedaży towarów w formie wysyłkowej, za które należność dokonywana jest za pośrednictwem systemów elektronicznych typu PayU, PayPal. Uznają one, iż taka forma zapłaty dokonywana jest z konta bankowego nabywcy na konto sprzedawcy, czyli za pośrednictwem banku.
Reasumując
Jeżeli wpłaty za sprzedaż wysyłkową towarów w całości dokonywane są na rachunek bankowy podatnika, to na podstawie § 2 ust. 1 w związku z poz. 36 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień, nie jest on zobowiązany do prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy fiskalnej. Dla zastosowania tego zwolnienia bez znaczenia pozostaje fakt dokumentowania tej sprzedaży fakturami. |
www.KasaFiskalna.pl - Zwolnienia z obowiązku stosowania kas:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Kasy fiskalne
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|