Poradnik VAT nr 15 (351) z dnia 10.08.2013
Kiedy można korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania ze względu na strukturę sprzedaży?
Czy świadcząc usługi geodezyjne oraz dokonując w ramach prowadzonej działalności sprzedaży własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu na rzecz osoby fizycznej na kwotę 130.000 zł możemy korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania ze względu na strukturę sprzedaży?
Dostawa nieruchomości na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, zwolniona jest z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas na mocy obowiązującego od dnia 1 stycznia 2013 r. § 2 ust. 1 w związku z poz. 35 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień. Zwolnienie to obowiązuje w danym roku podatkowym (tj. 2013 r.), nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2014 r.
W związku z tym, transakcja sprzedaży lokalu (nieruchomości), na którym ustanowiono spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu na rzecz osoby fizycznej nie podlega ewidencji w kasie fiskalnej.
Powyższe zwolnienie jest zwolnieniem przedmiotowym, czyli dotyczy wyłącznie czynności sprzedaży nieruchomości, a nie całej działalności podatnika. Aby z niego skorzystać, podatnik nie musi zatem spełniać żadnych dodatkowych warunków np. otrzymywać zapłaty za pośrednictwem banku. Bez znaczenia jest również wysokość obrotów jakie podatnik uzyskał ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
Z pytania wynika również, że podatnik świadczy usługi geodezyjne, które nie podlegają zwolnieniu przedmiotowemu. Wskazać należy, że na mocy § 3 ust. 1 pkt 3 i 4 rozporządzenia w sprawie zwolnień zwolnienie z ewidencjonowania ze względu na strukturę obrotów, przysługuje podatnikom dokonującym sprzedaży towarów i usług zwolnionych z ewidencjonowania, wymienionych w części I (poz. 1-32) załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień.
Oznacza to, że w prowadzonej działalności podatnik nie może skorzystać ze zwolnienia podmiotowo-przedmiotowego, tj. ze względu na udział określonych czynności zwolnionych z ewidencjonowania w sprzedaży ogółem dokonanej na rzecz osób wymienionych w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, bowiem dostawa nieruchomości zwolniona jest na podstawie poz. 35, zawartej w części II załącznika do rozporządzenia.
Podatnik ze względu na wysoką kwotę, którą uzyska ze sprzedaży nieruchomości nie będzie miał również prawa do zwolnienia podmiotowego (z tytułu osiąganych obrotów), co oznaczałoby konieczność rejestrowania w kasie fiskalnej sprzedaży usług geodezyjnych.
Jednakże w tym miejscu warto dodać, że podatnik ma dodatkową możliwość skorzystania ze zwolnienia z ewidencjonowania tych usług, z tytułu niewielkiej liczby świadczonych usług czy też z tytułu formy płatności za te usługi.
Zwolnienie ze względu na formę zapłaty wymienione zostało w poz. 37 załącznika do rozporządzenia. Aby skorzystać z tego zwolnienia, zapłata za wykonaną czynność musi być dokonywana w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem. Przy czym z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie musi wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.
Zwolnienie z tytułu niewielkiej liczby świadczonych usług określone w poz. 34 załącznika obowiązuje, jeśli łącznie spełnione są następujące warunki:
1) każde świadczenie usługi dokonane przez podatnika jest dokumentowane fakturą, w której zawarte są dane identyfikujące odbiorcę,
2) liczba świadczonych usług, o których mowa w pkt 1, w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 50, przy czym liczba odbiorców tych usług w tym okresie była mniejsza niż 20.
Zwolnienie to, jak wynika z § 2 ust. 3 i 4 rozporządzenia dotyczy także podatników, którzy rozpoczęli w pierwszej połowie 2013 r. (lub w pierwszej połowie 2014 r.) świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli do końca tego roku zostanie spełniony warunek, o którym mowa w poz. 34 pkt 2 załącznika (liczba świadczonych usług nie przekroczy 50, a liczba odbiorców tych usług w tym okresie będzie mniejsza niż 20). W przypadku podatników rozpoczynających świadczenie usług na rzecz osób wymienionych powyżej w drugiej połowie 2013 r. (albo w drugiej połowie 2014 r.), liczba świadczonych usług do końca roku nie może przekroczyć 25, a liczba odbiorców tych usług w tym okresie musi być mniejsza niż 10.
Ponadto w § 7 ust. 4 rozporządzenia zawarto zastrzeżenie, iż podatnik nie może korzystać ze zwolnienia określonego w poz. 34 załącznika, jeśli przed dniem 1 stycznia 2013 r. rozpoczął ewidencjonowanie tych czynności.
www.KasaFiskalna.pl - Zwolnienia z obowiązku stosowania kas:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Kasy fiskalne
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|