Poradnik VAT nr 4 (364) z dnia 20.02.2014
Zakres czynności zwolnionych z ewidencjonowania
W prowadzonej działalności gospodarczej dokonujemy sprzedaży na rzecz osób fizycznych: odpadów, różnych materiałów, środków trwałych, usług dostawy ciepła, najmu lokali, najmu sprzętu budowlanego i samochodów osobowych. W niewielkim zakresie sprzedajemy towary i świadczymy usługi także na rzecz swoich pracowników. Każda sprzedaż udokumentowana jest fakturą, a zapłata dokonywana jest zarówno gotówką, jak i na nasz rachunek bankowy. W związku z tym, że udział obrotów zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej w obrotach ogółem przekroczył dopuszczalny limit, od 1 marca 2014 r. jesteśmy zobowiązani do stosowania kasy fiskalnej. Czy możemy skorzystać z jakichś zwolnień, aby uzyskanego obrotu nie ewidencjonować w kasie fiskalnej?
W pytaniu wskazano, że podatnik ze względu na przekroczenie udziału sprzedaży zwolnionej w ogólnych obrotach został zobowiązany do rozpoczęcia ewidencjowania obrotu przy użyciu kasy. Jednak niektóre z czynności wymienionych w pytaniu nie muszą być rejestrowane w kasie fiskalnej, jeśli spełniają warunki określone w rozporządzeniu w sprawie zwolnień.
Ze zwolnienia z ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących do 31 grudnia 2014 r. korzystają:
- usługi wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKWiU ex 68.20.1), pod warunkiem, że w całym zakresie dokumentowane są fakturami (§ 2 ust. 1 i ust. 2 w związku z poz. 24 załącznika do rozporządzenia),
- sprzedaż energii elektrycznej, paliwa gazowego, pary wodnej, gorącej wody i powietrza do układów klimatyzacyjnych (PKWiU 35), wymienionych w poz. 2 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień.
Do końca 2014 r. także dostawa towarów i świadczenie usług przez podatnika na rzecz jego pracowników korzysta ze zwolnienia z ewidencjonowania. Zwolnienie to określone zostało w § 2 ust. 1 i poz. 33 załącznika do rozporządzenia w związku z § 7 ust. 4 i przysługuje ono pod warunkiem, że podatnik nie rozpoczął ewidencjonowania tych czynności przed dniem 1 stycznia 2013 r.
Zatem, Czytelnik dokonując sprzedaży towarów (lub świadczenia usług) na rzecz swoich pracowników oraz dostawy ciepła i wynajmu nieruchomości nie ma obowiązku ewidencjonowania tych czynności w kasie rejestrującej do końca 2014 r.
Jak wskazano w pytaniu, poza ww. czynnościami podatnik świadczy również usługi wynajmu sprzętu budowlanego oraz samochodów osobowych. W takim przypadku może on skorzystać jedynie ze zwolnienia z tytułu niewielkiej liczby świadczonych usług czy też z tytułu formy płatności za te usługi.
Zwolnienie ze względu na formę zapłaty wymienione zostało w poz. 37 załącznika do rozporządzenia. Aby skorzystać z tego zwolnienia, zapłata za wykonaną czynność musi być dokonywana w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem. Przy czym z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie musi wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.
Z kolei zwolnienie z tytułu niewielkiej liczby świadczonych usług określone zostało w poz. 34 załącznika i obowiązuje, jeśli łącznie spełnione są następujące warunki:
1) każde świadczenie usługi dokonane przez podatnika jest dokumentowane fakturą, w której zawarte są dane identyfikujące odbiorcę,
2) liczba świadczonych usług, o których mowa w pkt 1, w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 50, przy czym liczba odbiorców tych usług w tym okresie była mniejsza niż 20.
Należy dodać, iż limit usług, o których mowa dotyczy zarówno usług najmu sprzętu budowlanego, jak i samochodów i przysługuje wyłącznie po spełnieniu wymogów dotyczących ilości transakcji i odbiorców.
Z przedstawionego pytania wynika także, że podatnik na rzecz osób prywatnych dokonuje również sprzedaży środków trwałych, odpadów oraz materiałów. Z analizy załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień wynika, że dostawa taka nie może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego, co oznacza obowiązek jej ewidencjowania w kasie rejestrującej. Nadmienić należy, że dokumentowanie ww. sprzedaży fakturami, nie jest przesłanką do zwolnienia tych czynności z ewidencjonowania w kasie.
Mając powyższe na uwadze, podatnik obowiązany będzie do ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej, każdej sprzedaży nieobjętej zwolnieniem przedmiotowym z obowiązku ewidencjonowania. W tym celu musi wcześniej zakupić kasę, ufiskalnić ją i spełnić pozostałe warunki wymienione w przepisach wykonawczych dotyczących kas rejestrujących.
www.KasaFiskalna.pl - Zwolnienia z obowiązku stosowania kas:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Kasy fiskalne
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|