Poradnik VAT nr 10 (370) z dnia 20.05.2014
Świadczenie sezonowych usług noclegowych
W sezonie wiosennym i letnim świadczę usługi noclegowe (w domkach letniskowych) głównie na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Czy w związku z przekroczeniem limitów obrotów zwalniających z obowiązku stosowania kasy, mogę korzystać ze zwolnienia z ich ewidencjonowania, jeśli wszystkie usługi świadczone sezonowo będę dokumentowała fakturami?
Z przepisu § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień wynika, iż z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie później jednak niż do dnia 31 grudnia 2014 r. zwolnione są czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia.
W poz. 19 ww. załącznika wymieniono sklasyfikowane w PKWiU ex 55.10.10.0 "Usługi w zakresie noclegów i usługi towarzyszące świadczone przez hotele, motele, pensjonaty i inne obiekty hotelowe – dotyczy wyłącznie usług świadczonych przez obozowiska dla dzieci".
Z kolei w poz. 20 załącznika (PKWiU ex 55.20.19.0) wymieniono "Pozostałe usługi obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania bez obsługi – dotyczy wyłącznie usług świadczonych przez obozowiska dla dzieci."
"Pozostałe usługi związane z zakwaterowaniem z wyłączeniem PKWiU 55.90.13.0 – dotyczy wyłącznie: usług krótkotrwałego zakwaterowania pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane (z wyłączeniem usług hotelarskich i turystycznych)" oznaczone symbolem PKWiU ex 55.90.1 zawarte są natomiast w poz. 21 tego załącznika. W tym przypadku dodatkowym warunkiem stosowania zwolnienia jest dokumentowanie usług w całości fakturą (§ 2 ust. 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień).
Zatem kluczową kwestią dla zastosowania zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy jest ustalenie, czy usługi, o których mowa w pytaniu mieszczą się w jednym z grupowań PKWiU wskazanym w poz. 19–21 załącznika do rozporządzenia. W tym miejscu należy podkreślić, że to podatnik jest obowiązany do samodzielnego zaklasyfikowania usługi do odpowiedniego symbolu PKWiU i na nim ciąży odpowiedzialność za prawidłową klasyfikację.
Niemniej jednak, jak wynika z przedstawionego pytania, Czytelnik świadczy usługi noclegowe sezonowo (w okresie wiosennym i letnim). Z tego można wywnioskować, że świadczy on usługi, które – zdaniem redakcji – należy sklasyfikować w PKWiU 55.20.12.0 "Usługi świadczone przez domy letniskowe, do których goście posiadają prawo wspólnego użytkowania przez określony okres każdego roku".
Niestety, usługi sklasyfikowane w grupowaniu 55.20.12.0 nie mogą korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na podstawie § 2 ust. 1 w związku z poz. 19–21 rozporządzenia w sprawie zwolnień. Nie ma przy tym znaczenia, że każdą usługę podatnik zamierza dokumentować fakturą.
Warto jednak zaznaczyć, że pomimo przekroczenia limitu obrotów, podatnik ma dodatkową możliwość korzystania ze zwolnień wymienionych w pozycjach 34 i 37 załącznika do rozporządzenia. Są to zwolnienia ze względu na niewielką liczbę świadczonych usług lub też formę zapłaty (bezgotówkową).
Zwolnienie ze względu na formę zapłaty wymienione zostało w poz. 37 załącznika do rozporządzenia. Aby skorzystać z tego zwolnienia, zapłata za wykonaną czynność musi być dokonywana w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem. Przy czym z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie musi wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.
Natomiast zwolnienie z tytułu niewielkiej liczby świadczonych usług określone w poz. 34 załącznika obowiązuje, jeśli łącznie spełnione są następujące warunki:
1) każde świadczenie usługi dokonane przez podatnika jest dokumentowane fakturą, w której zawarte są dane identyfikujące odbiorcę,
2) liczba świadczonych usług, o których mowa w pkt 1, w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 50, przy czym liczba odbiorców tych usług w tym okresie była mniejsza niż 20.
Zwolnienie to, jak wynika z § 2 ust. 3 i 4 rozporządzenia dotyczy także podatników rozpoczynających w pierwszej połowie 2014 r. świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli do końca tego roku zostanie spełniony warunek, o którym mowa w poz. 34 pkt 2 załącznika (liczba świadczonych usług nie przekroczy 50, a liczba odbiorców tych usług w tym okresie będzie mniejsza niż 20). W przypadku podatników rozpoczynających świadczenie usług na rzecz osób wymienionych powyżej w drugiej połowie 2014 r., liczba świadczonych usług do końca roku nie może przekroczyć 25, a liczba odbiorców tych usług w tym okresie musi być mniejsza niż 10.
Ponadto w § 7 ust. 4 rozporządzenia zawarto zastrzeżenie, iż podatnik nie może korzystać ze zwolnienia określonego w poz. 34 załącznika, jeśli przed dniem 1 stycznia 2013 r. rozpoczął ewidencjonowanie tych usług w kasie fiskalnej.
www.KasaFiskalna.pl - Zwolnienia z obowiązku stosowania kas:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Kasy fiskalne
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|